Prawo upadłościowe w praktyce

2024-09-12

Kilkudziesięciu teoretyków i praktyków prawa upadłościowego wzięło udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej w IWS pt. „Postępowanie upadłościowe w polskim systemie prawnym”. – Wybór naszego Instytutu nie jest przypadkowy, bo od wielu lat prowadzimy badania dotyczące restrukturyzacji, a ich efekty w postaci raportów i publikacji są ważnym głosem w dyskusji nt. prawa upadłościowego – mówił prof. Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora IWS.

 

W trakcie całodniowej konferencji specjaliści z prawa upadłościowego, w tym naukowcy, sędziowie, adwokaci i doradcy restrukturyzacyjni poszukiwali odpowiedzi na pytania, w jakim kierunku powinna podążać reforma przepisów dotyczących postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. – Będziemy zastanawiać się nad tym:  Czy system funkcjonowania prawa upadłościowego w aktualnym kształcie można uznać za optymalny? Czego powinny dotyczyć ewentualne zmiany szczegółowych rozwiązań prawa materialnego na przykład w zakresie kosztów postępowań. Czy akcent powinien być raczej postawiony na zmiany instytucjonalne? – mówił w trakcie otwarcia konferencji prof. Paweł Sobczyk

 

Celem konferencji, zorganizowanej 9 września 2024 r. przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Sprawiedliwości, była analiza stanu polskiego systemu prawa upadłościowego po zmianach jakie nastąpiły od wejścia w życie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne 1 stycznia 2016 r. – Wybór Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości na współorganizatora konferencji nie jest przypadkowy, bo od wielu lat nasz Instytut na zlecenie Ministerstwa prowadzi badania dotyczące szeroko rozumianej restrukturyzacji, a ich efekty w postaci raportów i publikacji IWS są ważnym głosem w dyskusji. Dlatego też dziękuję dziś pani profesor Annie Hrycaj, bo te badania są przede wszystkim jej autorstwa – mówił prof. Sobczyk.

 

W trakcie konferencji dyskutowano m.in. o nadzorze sądowym takich postępowań, nadzorze administracyjnym wobec doradców, a także koncepcji utworzenia samorządu zawodowego zrzeszającego przedstawicieli tej grupy zawodowej. – Po blisko dekadzie od wejścia w życie ustawy – Prawo Restrukturyzacyjne, bez wątpienia potrzebna jest nowelizacja przepisów. Jesteśmy na te zmiany otwarci. Dzisiejsze spotkanie służyć ma ocenie, w których aspektach prawo to wymaga zmian, modyfikacji i korekt – mówił w trakcie konferencji dr Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości.

 

W ostatnich latach wprowadzono nowe rozwiązania w zakresie upadłości konsumenckiej oraz jednego z postępowań restrukturyzacyjnych tj. postępowania o zatwierdzenie układu. Reformy te doprowadziły do wzrostu liczby tego typu postępowań. Stąd w ocenie środowiska naukowców i praktyków konieczność wprowadzenia zmian legislacyjnych, które usprawnią takie postępowania, sprawią, że będą one bardziej transparentne i zminimalizują ryzyko nadużyć. – Życzę państwu owocnej pracy, bo nie wyobrażam sobie tworzenia jakiekolwiek prawa, przeprowadzania jakikolwiek procesu legislacyjnego bez głosów ekspertów praktyków i przedstawicieli świata nauki – mówił wiceminister Arkadiusz Myrcha.

 

Zapis wideo konferencji jest dostępny na stronie Facebookowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, a także będzie dostępna całość na kanale Youtube IWS. W trakcie konferencji minister Arkadiusz Myrcha zaproponował, by została wydana publikacja pokonferencyjna. – Wydawnictwo IWS zwróci się do uczestników tej konferencji, aby do końca listopada 2024 roku przygotować artykuły naukowe. Chcielibyśmy, żeby ta publikacja ukazała się w pierwszej połowie 2025 roku – mówił prof. Paweł Sobczyk.

 

 

 

 

qq online qq online qq online qq online