Komunikacja we współczesnych mediach

2023-01-17

Studenci i absolwenci uczelni wyższych zakończyli jesienno-zimową Akademię Komunikacji Społecznej. Dwadzieścia osób z całej Polski miało okazję zdobycia nowych kompetencji m. in. z zakresu wystąpień publicznych, teorii komunikacji czy warsztatu dziennikarstwa śledczego.

 

W Centrum Analiz Strategicznych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości 14-15 stycznia odbył się ostatni zjazd jesienno-zimowej edycji Akademii Komunikacji Społecznej. Na zakończenie każdy z dwudziestu uczestników otrzymał imienny certyfikat, potwierdzający udział w programie edukacyjnym IWS.

 

Wśród słuchaczy Akademii zazwyczaj są studenci, absolwenci, a nawet doktoranci głównie kierunków humanistycznych, którzy podczas rekrutacji wykazali się zaangażowaniem społecznym i akademickim. – Trafiłam na informację o programie w mediach społecznościowych, które sprofilowały moje obszary zainteresowań w taki sposób, że wyświetliła mi się rekrutacja do Akademii Komunikacji Społecznej. Cieszę się, że dzięki udziałowi mogłam poszerzyć swoją wiedzę i poznać nowych ludzi – mówi Marta Paleczna, studentka piątego roku prawa i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. – To program dla młodych ludzi, którzy są aktywni, są ciekawi świata i chcą wykorzystać okazję, by poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności – dodaje Bartosz Basiński, student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Prezentacja prac końcowych

 

Zwieńczeniem Akademii było zaprezentowanie prac, które zostały przygotowane przez młodych pod opieką indywidualnych tutorów. Zadaniem, jakie zostało postawione uczestnikom w ramach pracy końcowej, było przedstawienie jednego wydarzenia/zjawiska w najnowszej historii Polski lub świata, które w ich ocenie nie zostało dostatecznie dostrzeżone przez opinię publiczną i przedstawienie go na nowo. Po każdej prezentacji, uczestnicy wspólnie dyskutowali nad poruszoną tematyką.

 

Bartosz Basiński napisał pracę o problemach z dyskryminacją mężczyzn w Polsce, który bardzo rzadko przebija się do opinii publicznej. Skupił się np. na problemie prawnym i społecznym ojców, którzy zostali zdradzeni i oszukani przez żony i wychowywali, albo płacili alimenty na nieswoje dzieci.  Skala tego problemu wbrew pozorom nie jest marginalna, gdyż według badań przeprowadzonych przez dr. Rafała Płoskiego z Zakładu Medycyny Sądowej nawet 8% ojców wychowuje nie swoje dziecko. – Sprawy problematyki systemowej, z którymi spotykają się mężczyźni są bardzo często pomijane i spychane na margines. Mówi się tylko o dyskryminacji kobiet, a problemy depresji, samobójstw i coraz częstszej dyskryminacji mężczyzn prawie nikogo nie interesują – mówił Bartosz Basiński.

 

„Handel ludźmi pod pozorem pomocy migrantom na kanwie wydarzeń w Polsce po 24 lutego 2022” – to temat innej ciekawej pracy, którą napisała Marta Paleczna. Jej zdaniem polska władza oraz media nie poświęciły wystarczającej uwagi problemowi, który w sytuacji kryzysu migracyjnego jest bardzo ważny. – Choć informacje na ten temat się pojawiały, to jednak czas reakcji był opóźniony. Wiadomości związane z wystąpieniem zagrożenia, jakim jest handel ludźmi pojawiły się dopiero kilka tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę. W przyszłości powinniśmy lepiej zarządzać informacjami, by wyposażyć ludzi nie tylko w świadomość, ale również w odpowiednie narzędzia reagowania – wskazuje Marta Paleczna.

 

Media społecznościowe i fake newsy

 

Uczestnicy Akademii Komunikacji Społecznej często powtarzali, że cenne dla nich były spotkania z ludźmi, których znają  z pierwszych stron gazet i innych mediów. Mieli też możliwość poznania polityków i osób, które są odpowiedzialne za obsługę prasową instytucji publicznych jak np. ministerstwo sprawiedliwości.

 

Podczas ostatniego dwudniowego zjazdu zajęcia rozpoczęły się wykładem red. Krzysztofa Ziemca, który opowiedział słuchaczom m. in. o ewolucji dziennikarstwa na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. – Dostałem zaproszenie, by opowiedzieć młodym ludziom jaki jest krajobraz dziennikarstwa w Polsce i na jakiej zasadzie można z mediami współpracować. Wskazałem też zagrożenia, bo media potrafią kogoś celowo podnieść do góry, ale też sprawić, że słuch o nim zaginie – mówił Krzysztof Ziemiec.

 

W wykładzie poświęconym komunikacji w erze nowych mediów prof. Monika Przybysz przybliżyła uczestnikom najnowsze trendy i wyzwania komunikacji w świecie mediów społecznościowych. – Dzisiaj świat rzeczywisty i świat wirtualny to dwie równoległe rzeczywistości – mówiła prof. Przybysz.   Wykład stał się przyczynkiem do dyskusji z młodymi na temat współczesnej „obrazkowej” rzeczywistości, a także wojny informacyjnej z użyciem bootów i fałszywych kont. – Możemy przeciwdziałać dezinformacji w sieci zgłaszając nieprawdziwe treści, ale niestety 72% Polaków tego nie robi. Czasem jedna osoba może sprawić, że fałszywa informacja nie dotrze do kilkuset tysięcy osób –  wskazała w trakcie wykładu prof. Przybysz.

 

Kolejnym temat Akademii był komentarz polityczny oraz narastające zjawisko fake newsów i ich wpływu na funkcjonowanie państwa oraz społeczeństwa. Redaktor Rafał Ziemkiewicz zwrócił uwagę na specyfikę dyskursu politycznego w świecie mediów społecznościowych.

 

Następna Akademia już wiosną

 

Kilka miesięcy trwania Akademii Komunikacji Społecznej obfitowało w owocne zajęcia warsztatowe, spotkania z tutorami i okazje do wymiany myśli między samymi uczestnikami. W trakcie programu słuchacze zdobyli kompetencje m. in. z zakresu wystąpień publicznych, teorii komunikacji czy warsztatu dziennikarstwa śledczego. W programie wzięło udział 20 studentów i absolwentów uczelni wyższych z całej Polski. – Nasza Akademia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na jesienną edycję zgłosiło sie ponad 40 osób z całej Polski, a przyjęliśmy 20. Są to studenci i doktoranci głównie kierunków humanistycznych, jak filologia polska, dziennikarstwo, kilku prawników, ale też mieliśmy jednego inżyniera. Cześć z nich marzy o karierze dziennikarskiej, a inni chcieliby pracować w działach komunikacyjnych dużych firm i instytucji publicznych – podkreśla Jakub Nyziak, koordynator Akademii   Komunikacji Społecznej.

 

***

 

Studentów i absolwentów zachęcamy do śledzenia strony IWS, mediów społecznościowych i dedykowanej stronie – www.komunikacja.iws.gov.pl. Następna edycja Akademii powróci już wiosną 2023 roku. Udział w programie jest w całości nieodpłatny, a cześć jego uczestników ma szanse na praktyki medialne w różnych instytucjach.

 

 

qq online qq online qq online qq online