Małżeństwo na podstawie Konstytucji (publikacja)

2024-10-23

„Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Perspektywa konstytucyjna” – to tytuł publikacji zbiorowej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. – Ta monografia to swoiste memento poświęcone małżeństwu z perspektywy konstytucyjnej – podkreśla prof. Paweł Sobczyk, redaktor naukowy publikacji.

 

„Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej” – w tym fragmencie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. została sformułowana jedna z podstawowych zasad naczelnych, stanowiąca element aksjologii konstytucyjnej Rzeczypospolitej Polskiej. – Ustrojodawca, formułując powyższą normę, kierował się niewątpliwie świadomością wartości małżeństwa i rodziny oraz ich znaczenia dla istnienia i funkcjonowania narodu – pisze we wstępie do publikacji jej redaktor naukowy.

 

Wieloautorska monografia pt. „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Perspektywa konstytucyjna” zawiera dziewięć rozdziałów, których autorami są profesorowie różnych gałęzi prawa.  W pierwszej części znajdują się rozważania na temat etymologicznego oraz normatywnego pojęcia małżeństwa, a także pojęcia małżeństwa na ziemiach polskich w aspekcie historyczno-prawnym. Rozdział „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny w Konstytucji RP” jest punktem wyjścia dalszych analiz dotyczących w pierwszej kolejności zawarcia małżeństwa w formie wyznaniowej (konkordatowej) jako związku kobiety i mężczyzny oraz ochrony konstytucyjnej tożsamości małżeństwa na tle rozwoju prawa międzynarodowego i orzeczniczej reinterpretacji art. 18 Konstytucji. Dwa kolejne rozdziały zawierają analizy dotyczące ujęcia tytułowej konstytucyjnej zasady w orzecznictwie i w kontekście orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych. W ostatnim rozdziale zostało opisane pojęcie małżeństwa w prawie Kościoła Katolickiego.

 

Pomimo woli ustrojodawcy (ratio legis constitutionalis), jednoznacznych sformułowań Konstytucji RP, orzecznictwa polskich sądów i Trybunału Konstytucyjnego, status małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny jest coraz częściej kontestowany, a nawet podważany. Dlatego też nowa publikacja IWS jest swoistym memento poświęconym małżeństwu jako związkowi kobiety i mężczyzny.

 

Publikację można nabyć na stronie Wydawnictwa IWS.

https://wydawnictwo.iws.gov.pl/produkt/malzenstwo-jako-zwiazek-kobiety-i-mezczyzny-perspektywa-konstytucyjna/

 

 

qq online qq online qq online qq online