Czym zajmuje się sekcja prawa cywilnego? (wywiad)

Odszkodowania po powodzi, sprawy kredytów frankowych, prawa mniejszościowych akcjonariuszy, standardy wolności wypowiedzi na jednolitym rynku cyfrowym, a także prawo dziecka do dziedziczenia – to tylko kilka tematów poruszonych w wywiadzie z prof. Joanną Taczkowską-Olszewską, która kieruje Sekcją Prawa i Procesu Cywilnego IWS. 


Jak ograniczyć liczbę spraw sądowych? (zapowiedź)

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości organizuje debatę naukową pt. „Kognicja sądów powszechnych”. W trakcie spotkania podjęta zostanie dyskusja nad tym, czy w świetle Konstytucji RP można skuteczniej ograniczyć liczbę spraw, które trafiają do polskich sądów. –  Od lat mówi się o zbyt szerokiej kognicji sądów powszechnych. Będziemy zastanawiać się w jakich obszarach kognicja ta mogłaby być zmieniona – mówi prof. Piotr Rylski, dyrektor IWS .


Niesłuszne skazania (publikacja)

Niesłuszne skazanie większości ludzi mieszkających w Polsce kojarzy się ostatnio z historią Tomasza Komendy, który na sprawiedliwość musiał czekać w wiezieniu aż 18 lat. Jego historia jest jedną z wielu, którą analizuje  dr hab. Paweł Waszkiewicz w monografii pt. „Niesłuszne skazania”. Publikację zawierającą analizę badań ze świata i Polski można bezpłatnie pobrać w ramach otwartego dostępu Wydawnictwa IWS. 


Lepszy dostęp do statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości

Naukowcy z IWS spotkali się z kierownictwem Wydziału Statystyki i Analiz w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem wizyty było usprawnienie dostępu do danych statystycznych, które mogą zostać wykorzystane w pracy badawczej. – To dla nas bardzo ważna inicjatywa, bo mamy okazje dowiedzieć się jakie dane są gromadzone i przetwarzane przez Ministerstwo Sprawiedliwości – mówił prof. Piotr Rylski, dyrektor IWS.    


Seminarium: Ogólnopolskie Badania Wiktymizacyjne (wideo)

Rozmiary wiktymizacji oraz przemocy uwarunkowanej płcią w Polsce- to główne tematy seminarium naukowego, które zorganizowała Sekcja Analiz Ekonomicznych Wymiaru Sprawiedliwości IWS. – Chciałbym, aby takie seminaria były nową formułą prezentacji badań prowadzonych przez nasz instytut – mówił dyrektor IWS prof. Piotr Rylski.  


Wybitne prace naukowe w konkursie IWS (wideo)

W Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości odbyła się uroczysta gala VI Edycji „Konkursu na najlepszą pracę doktorską i habilitacyjną z zakresu nauk prawnych”. W tym roku kapituła konkursu miała bardzo dużo pracy, bo poziom był bardzo wysoki. – To widać po wynikach konkursu, bo pierwszy raz w jego historii musieliśmy przyznać ex aequo dwa pierwsze miejsca oraz dwa drugie za najlepszą pracę doktorską – mówił dyrektor IWS prof. Piotr Rylski.


Seminarium Sekcji Analiz Ekonomicznych Wymiaru Sprawiedliwości (zapowiedź)

Ogólnopolskie badanie wiktymizacyjne oraz badanie przemocy uwarunkowanej płcią – te dwa tematy zostaną zaprezentowane w trakcie seminarium, na które zaprasza Sekcji Analiz Ekonomicznych Wymiaru Sprawiedliwości. Seminarium odbędzie się we wtorek 17 grudnia 2024 r. w formie hybrydowej – w siedzibie IWS oraz za pomocą transmisji internetowej. 


Czy Polacy czują się bezpiecznie? (raport)

„Tradycyjna” przestępczość spada, przestępcy coraz częściej wykorzystują jednak nowe technologie, Polacy czują się bezpiecznie i nie oczekują zwiększenia represyjności prawa karnego – takie są ogólne wnioski z badania wiktymizacji, które na próbie 5 tys. respondentów przeprowadziła Sekcja Analiz Ekonomicznych Wymiaru Sprawiedliwości IWS.


Prezentacja badań IWS w San Francisco

Badania sekcji Analiz Ekonomicznych Wymiaru Sprawiedliwości Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości zostały zaprezentowane na międzynarodowej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Kryminologicznego. W programie konferencji znaleźli się naukowcy z ponad 24 państw.


Następna strona »
qq online qq online qq online qq online