Letnia Szkoła Liderów Prawa

2023-08-08

Kilkunastu licealistów z różnych zakątków Polski wzięło udział w Szkole Letniej Pracowni Liderów Prawa Junior – programu edukacyjnego Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Gościem specjalnym był sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Sych.

 

Szkoła Letnia Pracowni Liderów Prawa była zwieńczeniem półrocznego cyklu edukacyjnego, podczas którego licealiści uzyskali specjalne certyfikaty. Młodzi wzięli udział w trzydniowym zjeździe, w takcie którego mieli ćwiczenia, wykłady i zajęcia z wybitnymi specjalistami.

 

W trakcie zajęć z Tomaszem Rackim i Katarzyną Osior-Szot poznali sztukę wystąpień publicznych, która jest nieodłącznym elementem zawodów prawniczych. Dr hab. Krzysztof Pilarz poprowadził wykłady z diagnostyki środowiska społecznego w pracy prawnika oraz z konstruowania programów pomocowych, a  dr Ewa Kabza zaprezentowała wybrane zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego. Natomiast dr Agata Czarnecka mówiła o roli sprawiedliwości w systemie prawnym oraz skargach do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Pracownia Liderów Prawa trwała od wczesnej wiosny aż do wakacji. Ostatni zjazd odbył się w dniach 25-28 lica. Młodzi przyjeżdżali do Warszawy, gdzie w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości mieli całodniowe zajęcia z praktykami i teoretykami prawa – profesorami, adwokatami, prokuratorami oraz sędziami.

 

Misją Pracowni Liderów Prawa jest kształcenie przyszłych państwowych elit. Młodzi adepci prawa oprócz możliwości uzyskania wysokiego poziomu wiedzy, uczyli się jak odpowiednio reagować i podejmować decyzje, których celem jest dobro wspólne. Cykliczne zjazdy były okazją do spotkań oraz pogłębiania wiedzy  m. in. od aktualnych liderów prawa, polityki oraz gospodarki.  Wśród prowadzących znaleźli się wykładowcy z najbardziej renomowanych polskich uczelni, jak również praktycy z obszaru służby publicznej, w tym ministrowie, wysocy urzędnicy państwowi odpowiadający za ważne obszary funkcjonowania państwa, w szczególności w obszarze wymiaru sprawiedliwości.

 

qq online qq online qq online qq online