„Nauka na rzecz polskiego więziennictwa”
20 listopada 2018 r w Warszawie odbyła się konferencja Instytutu Kryminologii i Penitencjarystyki „Nauka na rzecz polskiego więziennictwa”, której partnerem był Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Konferencja podsumowała kilkumiesięczną działalność naukową i badawczo-rozwojową Instytutu Kryminologii i Penitencjarystyki, państwowej jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Sprawiedliwości. Misją Instytutu jest wspieranie rozwoju polskiego systemu penitencjarnego oraz nauk związanych z jego funkcjonowaniem, przez tworzenie, aktualizowanie i weryfikowanie naukowych podstaw funkcjonowania więziennictwa dla potrzeb profilaktyki kryminologicznej oraz praktyki penitencjarnej.
Tematem konferencji, która odbyła się w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego była zwarta w haśle głównym idea wspierania więziennictwa przez naukę w realizacji jego trudnych zadań. W swoim wystąpieniu ppłk dr Marcin Strzelec, Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki, mówił o utworzeniu jednej, relatywnie silnej instytucji odpowiedzialnej za najważniejsze dydaktyczne i naukowe zadania Służby Więziennej. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata nauki i praktycy z Polski, a także Wielkiej Brytanii, co zapewniło wydarzeniu międzynarodowy oraz interdyscyplinarny charakter. Jej celem była prezentacja wyników badań, wymiana poglądów i doświadczeń oraz formułowanie propozycji rozwiązań prawnych i praktycznych obejmujących obszary resocjalizacji oraz readaptacji społecznej różnych grup docelowych. W wykładzie inauguracyjnym dyrektor Instytutu Kryminologii i Penitencjarystyki ppłk dr Piotr Łapiński przedstawił sprawozdanie z działalności naukowo – badawczej Instytutu, zwracając uwagę na bieżące problemy oraz wyzwania współczesnej penitencjarystyki.
Konferencja obejmowała sesję plenarną, sesję posterową oraz wykładową. Problematyka paneli dyskusyjnych oscylowała wokół zarządzania dorobkiem nauki w polskim systemie penitencjarnym, dynamiki zjawisk wewnątrz-więziennych jako wyzwań dla empirystów i praktyków, przesłanek zastosowania systemu dozoru elektronicznego w orzecznictwie sądów penitencjarnych, zarządzania kadrą więzienną oraz nowoczesnych technologii w zastosowaniach resocjalizacyjnych i readaptacyjnych osób pozbawionych wolności.
Partnerami oraz współorganizatorzy tego przedsięwzięcia byli:
- Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie,
- Instytut Wymiaru Sprawiedliwości,
- Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna,
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
- Zakład Prawa Karnego, Kryminologii i Kryminalistyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.