Liderzy prawa z dyplomami

2023-02-15

Kilkanaście osób ze szkół średnich wzięło udział w ostatnim zjeździe Pracowni Liderów Prawa Junior – programu edukacyjnego Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Po całodziennych wykładach i zajęciach praktycznych każdy z uczestników otrzymał certyfikat ukończenia prestiżowego programu Pracowni Liderów. 

 

Uczestnicy paneli szkoleniowych poszerzyli swoją wiedzę z zakresu formowania publicznych wypowiedzi w trakcie zajęć z Katarzyną Osior-Szot, a Jakub Ferek z Akademii Retoryki przeprowadził szkolenie wśród uczestników z wystąpień publicznych. Tłumaczył młodym jak pokonać stres. – Trema to jest właściwie lęk przed tym jak nas inni ocenią w trakcie naszego wystąpienia. Dlatego często tracimy wątek, zacinamy się i jąkamy – mówił Jakub Ferek. Wskazał on także ćwiczenia, które pomagają się przełamać, by pokonać stres podczas wystąpień publicznych.

 

W trakcie ostatniego zjazdu młodzi mieli także okazję wysłuchać wykładu dr Ewy Kabzy na temat wybranych aspektów prawa rodzinnego. Pracownia Liderów Prawa jest bowiem dedykowana dla tych uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy chcą zostać prawnikami. – Od dłuższego czasu interesuje się prawem. W tym roku stratuję w dwóch olimpiadach prawniczych i stwierdziłem, że udział w Pracowni Liderów bardzo mi pomoże samodzielnie przygotować się do udziału w tych konkursach – mówi Dominik Kowalski, licealista z Warszawy.

 

Pracowania Liderów to również ciekawe znajomości, krąg przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania i pasje. – Ten program jest cennym doświadczeniem, poszerza oraz pozwala poznać ciekawych ludzi z całej Polski. Jak po naszych zajęciach w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości wracam do swojej szkoły, to ciągle myślę o tych zajęciach w Warszawie, bo prawo jest tym, co mnie naprawdę interesuje już od 8 klasy szkoły podstawowej. Moim marzeniem jest praca w zawodzie adwokata – mówi Agnieszka Kotłowska, która na zajęcia przyjechała z okolic Gdańska.

 

Misją Pracowni Liderów Prawa jest kształcenie przyszłych państwowych elit. Młodzi adepci prawa oprócz możliwości uzyskania wysokiego poziomu wiedzy, uczą się jak odpowiednio reagować i podejmować decyzje, których celem jest dobro wspólne. Cykliczne zjazdy są okazją do spotkań oraz pogłębiania wiedzy  m. in. od aktualnych liderów prawa, polityki oraz gospodarki. – Zgłosiłem się do tego programu, by poszerzyć swoja wiedzę prawniczą oraz poznać ludzi z podobnymi zainteresowaniami z całej Polski – mówi Mateusz Lewicki ze Szczecina.

 

 

Program zaadresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy interesują się zagadnieniami z zakresu nauk prawnych, politologicznych, socjologicznych, stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej państwowości.  – Pracowania Liderów Prawa jest taką platformą dla młodych ambitnych ludzi, którzy chcą się rozwijać, poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. To inwestowanie w ludzi, którzy kiedyś będą liderami życia społecznego w Polsce – podkreśla Dominik Chodkowski, kierownik projektu Pracowania Liderów Prawa.

Wśród prowadzących znajdują się wykładowcy z najbardziej renomowanych polskich uczelni, jak również praktycy z obszaru służby publicznej, w tym ministrowie, wysocy urzędnicy państwowi odpowiadający za ważne obszary funkcjonowania państwa, w szczególności w obszarze wymiaru sprawiedliwości.

Podczas zjazdu wieńczącego jesienno-zimową edycję Pracowni Liderów Prawa gościem specjalnym był wybitny socjolog prof. Andrzej Zybertowicz. Profesor mówił o zagrożeniach związanych z cyberrzeczywistością, która coraz mocniej zastępuje świat realny. Jego zdaniem nowe technologie mogą być dobrze wykorzystywane, ale też niosą wiele zagrożeń dla rodzin, społeczeństw i całej cywilizacji, bo zakłócają transmisję wiedzy, obyczajów i kultury z pokolenia na pokolenie. – Następuje zerwanie tkanki społecznej międzypokoleniowej, ale także wewnątrz młodego pokolenia – mówił prof. Zybertowicz.

Kolejna rekrutacja do Pracowni Liderów Prawa rusza już w marcu 2023 r. Zapisy na stronie internetowej https://plpjunior.iws.gov.pl/.

 

 

 

 

qq online qq online qq online qq online