Młodzi chcą zostać prawnikami (WIDEO)

2023-02-24

Kilkunastu pełnoletnich licealistów z różnych zakątków Polski wzięło udział w zjeździe wieńczącym zimową edycję Pracowni Liderów Prawa Junior – programu edukacyjnego Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Przez trzy dni szkolili się, słuchali wykładów, a nawet wcielili się w rolę polityków w trakcie symulacji parlamentarnej. 

 

Na zakończenie programu odbyła się uroczysta gala, podczas której dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości prof. Marcin Wielec oraz koordynator Centrum Analiz Strategicznych IWS wręczyli młodym certyfikaty ukończenia Pracowni Liderów Prawa. – Bardzo się cieszę, że wybraliście Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, bo programów na takim wysokim poziomie nie ma dużo w Polsce. Chcieliśmy wam pokazać na czym polegają zawody prawnicze i studiowanie prawa, byście się później nie zawiedli – mówił prof. Marcin Wielec.

 

Dyrektor IWS tłumaczył młodym, że do nich zależy przyszłość Polski i zachęcał ich nie tylko do studiów prawniczych, ale także pracy naukowo-badawczej. – My na razie jesteśmy tu, ale niebawem odejdziemy na zasłużone wakacje życiowe, a wy nas zastąpicie – podkreślił prof. Wielec.

 

Pracownia Liderów Prawa trwała od wczesnej jesieni aż do ferii zimowych. Młodzi przyjeżdżali do Warszawy, gdzie w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości mieli całodniowe zajęcia z praktykami i teoretykami prawa – profesorami, adwokatami, prokuratorami oraz sędziami. Oprócz tego brali udział w zajęciach poszerzających kompetencje budowania wypowiedzi, z języka polskiego i retoryki, a także w spotkaniach z gośćmi specjalnymi jak np. prof. Andrzej Zybertowicz, red. Bogdan Rymanowski, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, czy wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski . – Uczestniczyłam w wielu inicjatywach pozaszkolnych, które poszerzały moją wiedzę i umiejętności. Jednak Pracowania Liderów Prawa była zdecydowanie najciekawsza, bo wszystkie tematy były starannie dobrane. Dzięki temu programowi dowiedziałam się, że najbardziej interesuje mnie prawo konstytucyjne – powiedziała Małgorzata Czarnik, uczennica klasy maturalnej z Krakowa.

 

 

Pracowania Liderów Prawa jest programem, gdzie przez niemal pół roku młodzi zawierając znajomości budują krąg przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania i pasje. W trakcie ostatniego zjazdu uczniowie klas maturalnych mieli okazję wcielić sie w rolę polityków, którzy otrzymali przynależność partyjną z losowania i musieli publicznie bronić programów swoich ugrupowań, wybrać rząd, głosować nad ustawami, ale także tłumaczyć się ze skandali, o których donosiły media. Młodzi doskonale poradzili sobie z tym zadaniem, a ich argumentacja podczas wystąpień sejmowy mogłaby wprowadzić w zakłopotanie niejednego zawodowego polityka.

 

Misją Pracowni Liderów Prawa jest kształcenie przyszłych państwowych elit. Młodzi adepci prawa oprócz możliwości uzyskania wysokiego poziomu wiedzy, uczą się jak odpowiednio reagować i podejmować decyzje, których celem jest dobro wspólne. Cykliczne zjazdy są okazją do spotkań oraz pogłębiania wiedzy  m. in. od aktualnych liderów prawa, polityki oraz gospodarki. – Dla mnie bardzo interesujące były warsztaty z pisania pism procesowych, czyli takiego prawa w praktyce. Udział w tym programie sprawił, że teraz jestem jeszcze bardziej pewny, że chcę studiować prawo. Polecam Pracownię Liderów Prawa szczególnie tym młodym ludziom, którzy zastawiają sie nad wyborem studiów prawniczych, bo tu mogą się przekonać, czy ta droga jest dla nich, czy lepiej wybrać inny kierunek – mówi Michał, uczeń klasy maturalnej z Białegostoku.

 

Program zaadresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy interesują się zagadnieniami z zakresu nauk prawnych, politologicznych, socjologicznych, stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej państwowości. Wśród prowadzących znajdują się wykładowcy z najbardziej renomowanych polskich uczelni, jak również praktycy z obszaru służby publicznej, w tym ministrowie, wysocy urzędnicy państwowi odpowiadający za ważne obszary funkcjonowania państwa, w szczególności w obszarze wymiaru sprawiedliwości.

 

Kolejna rekrutacja do Pracowni Liderów Prawa rusza już w marcu 2023 r.

 

Zapisy na stronie internetowej https://plpjunior.iws.gov.pl/

 

qq online qq online qq online qq online