Jak ograniczyć liczbę spraw sądowych? (zapowiedź)

2025-02-14

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości organizuje debatę naukową pt. „Kognicja sądów powszechnych”. W trakcie spotkania podjęta zostanie dyskusja nad tym, czy w świetle Konstytucji RP można skuteczniej ograniczyć liczbę spraw, które trafiają do polskich sądów. –  Od lat mówi się o zbyt szerokiej kognicji sądów powszechnych. Będziemy zastanawiać się w jakich obszarach kognicja ta mogłaby być zmieniona – mówi prof. Piotr Rylski, dyrektor IWS .

 

Celem debaty jest podjęcie dyskusji nad potrzebą oceny obecnego kształtu kognicji sądów powszechnych w aspekcie organizacyjno – ustrojowym jak i oddzielnie dla spraw karnych i cywilnych. Z tego powodu w debacie wezmą udział nie tylko naukowcy, ale też sędziowie, referendarze, komornicy, notariusze czy asystenci sędziów. – Daje to nadzieję, na wypracowanie możliwych kierunków zmian, w zgodzie zarówno z Konstytucją RP, jak i optymalnych z punktu widzenia organizacji sądownictwa – mówi dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości prof. Piotr Rylski .

 

Na tle innych państw Europy polskie sądownictwo jest bardzo mocno obciążone. Na zachodzie wiele sporów rozstrzyganych jest w administracji i samorządach, a w Polsce do sądów trafiają nawet bardzo drobne sprawy. – Polska Konstytucja daje obywatelom bardzo szeroki dostęp do sądów. W efekcie mamy jeden z najwyższych wskaźników liczbę spraw trafiających do sądów w stosunku do ilości mieszkańców. Praktyka innych państw np. z zachodniej Europy wskazuje, że ich sądownictwo obsługuje jedynie 25% spraw, które mamy w polskich sądach – tłumaczy prof. Rylski.

 

Debata odbędzie się w dniu 21 lutego 2025 r. w godzinach 9.15-16.30 r. w siedzibie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Transmisja konferencji będzie dostępna on-line za pośrednictwem programu Clickmeeting, a także przez stronę internetową Instytutu www.iws.gov.pl.

 

qq online qq online qq online qq online