Prawa Dziecka w badaniach IWS (zapowiedź)
2024-10-22
„Prawa dziecka w badaniach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości” – to temat dwudniowej konferencji naukowej z okazji 35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. – Konferencja będzie podsumowaniem prac naszego Instytutu, które dotyczą szeroko rozumianych praw dziecka – mówi prof. Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora IWS.
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości organizuje dwudniową konferencję prezentującą badania Instytutu na temat praw dziecka, która rozpocznie się 18 listopada 2024 r. w Warszawie. Okazją do naukowej dyskusji jest 35-lecie międzynarodowej konwencji, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. – Konferencja będzie podsumowaniem prac na ten temat w poszczególnych sekcjach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Rozpoczniemy od prezentacji wyników badań Sekcji Praw Podstawowych, ale będzie też Sekcja Prawa Karnego, Cywilnego i oczywiście Sekcja Prawa Rodzinnego. Natomiast Sekcja Analiz Ekonomicznych Wymiaru Sprawiedliwości przedstawi respektowanie Praw Dziecka w analizach statystycznych i kryminologicznych – mówi prof. Paweł Sobczyk.
W trakcie konferencji zostaną zaprezentowane m.in. badania IWS, które stały się naukową podstawą do nowelizacji prawa tzw. Ustawy Lex Kamilek z 2023 roku. Poruszony zostanie także temat polskiego wkładu w tworzenie Konwencji o Prawach Dziecka. – Okazją do zorganizowania konferencji naukowej w IWS jest 35. rocznica przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka ONZ. Przypomnimy, że konwencja została przyjęta z inicjatywy Polski, a podstawy do niej przygotowali polscy profesorowie zajmujący się Prawami.
Wśród zagadnień poruszanych pierwszego dnia przez naukowców z Sekcji Praw Podstawowych znajdą się piecza naprzemienna: interesy matki i ojca, ich pełnomocników oraz sądu a dobro dziecka, dyskusja na temat wolności religijnej dziecka w korelacji do praw rodzicielskich oraz temat ochrony praw dziecka w muzułmańskim systemie prawnym. Sekcja Prawa Rodzinnego podejmie temat adopcji zagranicznej w orzecznictwie sądów powszechnych, a także zagadnienie umieszczania małoletnich w zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz cywilnoprawne środki ochrony dziecka w środowisku cyfrowym. Sekcja Prawa i Procesu Cywilnego natomiast przedstawi badania nad prawami dziecka do zachowku w Polsce oraz problematykę ochrony dobra dziecka w kwestii jedności rodziny na podstawie Rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Drugiego dnia konferencji (19 listopada 2024 r.) zaprezentowane zostaną badania Sekcji Prawa i Procesu Karnego. Wśród poruszanych zagadnień znajdzie się „bullying” jako postać uporczywego nękania, badania nad wymiarem sprawiedliwości karnej wobec nieletnich, przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich, badania nad prawnokarną ochroną małoletnich pokrzywdzonych samobójstwem oraz problem ujęcia podstawy odpowiedzialności karnej nieletniego w polskim prawie karnym.
W trakcie ostatniego panelu naświetlone zostaną Prawa Dziecka z perspektywy analiz statystycznych i kryminologicznych. Naukowcy z IWS odpowiedzą na następujące pytania: Co wiemy o przestępczości nieletnich z danych statystycznych? Co wiemy o małoletnich pokrzywdzonych przestępstwem z danych statystycznych? Co wiemy o rozmiarach niealimentacji wobec dzieci na podstawie danych statystycznych?
Rzetelne, tzn. oparte m.in. na badaniach akt sądowych, studiach porównawczoprawnych, analizach orzecznictwa i doktryny, badania naukowe pozwalają na sformułowania obiektywnych postulatów de lege ferenda, które mogą stanowić wstęp do dalszych prac nad zmianami obowiązującego prawa. Taka jest misja Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, realizowana od ponad 30 lat przez wybitnych naukowców, a jednym z jej istotniejszych elementów jest zapewnienie jak najlepszej ochrony prawnej dzieci – wskazuje prof. Paweł Sobczyk, zapraszając do udziału w konferencji, która będzie transmitowana online (link do transmisji zostanie udostępniony na stronie Instytutu przed wydarzeniem).