Prawo karne w Europie Środkowej
2022-11-18
Przedstawiciele Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości wzięli udział w międzynarodowej konferencji podsumowującej 10-lecie nowego kodeksu karanego na Węgrzech. Podczas debaty w budynku Sądu Najwyższego w Budapeszcie zastanawiano się nad wyzwaniami w europejskiej kryminologii w świetle doświadczeń Europy Środkowej i nauki XXI wieku
Dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości prof. Marcin Wielec wziął udział w panelu naukowy na temat kodeksów karanych w Europie Centralnej z udziałem przedstawicieli z Czech, Słowacji, Rumuni, Serbii. Prof. Wielec mówił m. in. na temat polityki kryminalnej i wybranych aspektach prawa karnego w Polsce.
Oprócz przedstawicieli środowisk zawodowych węgierskiego wymiaru sprawiedliwości, konferencja była okazją do debaty wybitnych naukowców w dziedzinie polityki kryminalnej i prawa karnego. Sympozjum umożliwiło również spojrzenie z międzynarodowej perspektywy na stan kryminalistyki w XXI stuleciu: słowaccy, czescy, polscy, serbscy, słoweńscy, chorwaccy i rumuńscy wykładowcy przedstawili środkowoeuropejskie trendy w polityce kryminalnej.
Konferencja została zorganizowana 8-9 listopada w Budapeszcie z okazji 10-lecia wprowadzenia nowego kodeksu karnego na Węgrzech. Nowe prawo było częścią wielkiej reformy państwa, gdy w 2011 r. uchwalono nową Konstytucję (zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2012 r). Przeprowadzona została wówczas reforma organizacji oraz administracji sądów i wprowadzono nowy kodeks karny.
Na konferencji w Budapeszcie Polskę reprezentował prof. Marcin Wielec, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości oraz dr Bartłomiej Oręziak, koordynator Centrum Analiz Strategicznych IWS.