Rozpoczęła się kolejna edycja Programu Głównego Pracowni Liderów Prawa
2018-02-24
W dniu 23 lutego 2018 roku rozpoczęła się kolejna edycja Programu Głównego Pracowni Liderów Prawa. Przed uczestnikami kilka miesięcy spotkań, seminariów i wykładów obejmujących swoją tematyką aksjologię polskiego porządku prawnego, umiejętności wystąpień publicznych i komunikacji, a także warsztaty legislacyjne czy warsztaty z zakresu oceny skutków regulacji.
Podczas uroczystego rozpoczęcia PLP Michał Woś – podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości nawiązywał do idei powstania programu, zaś dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości — dr Marcin Romanowski nawiązując do poprzednich edycji Programu zachęcił uczestników do wykorzystania tego czasu, w jak najlepszy sposób.
Pracownia Liderów Prawa jest projektem edukacyjnym organizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości pod honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Celem Programu jest rozwój kompetencji i wiedzy uczestników w zakresie prawa oraz gospodarki. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby zarówno studentów, jak i absolwentów, którzy pragną aktywnie włączyć się w proces tworzenia, a także stosowania prawa przy jednoczesnym promowaniu etosu zawodowego prawnika w służbie dobru wspólnemu.
Każda edycja składa się z trzech komplementarnych części, a pierwszą z nich stanowi siedem weekendowych zjazdów szkoleniowych. Na bogaty program zajęć prowadzonych w ramach Pracowni Liderów Prawa składają się wykłady, seminaria i warsztaty dotyczące między innymi praktycznych aspektów legislacji, aksjologii polskiego porządku konstytucyjnego, podstaw zarządzania przedsiębiorstwem, protokołu dyplomatycznego, savoir-vivre, prawnego wsparcia rodziny, zarządzania zespołem, negocjacji i mediacji, czy też problemów współczesnej administracji publicznej.Drugim etapem jest Projekt Społeczny polegający na przygotowaniu i realizacji działania na rzecz lokalnej społeczności oraz wybranej grupy osób potrzebujących. Podsumowaniem edycji jest natomiast kilkudniowa Szkoła Letnia realizowana w formie wyjazdowego seminarium, obejmującego wykłady i warsztaty z zakresu wyżej powoływanej tematyki. Etap ten pozwala nie tylko na utrwalenie dotychczas zdobytej wiedzy oraz wyciągnięcie cennych wniosków z zajęć soft skills, ale służy również integracji grupy, która chętnie korzysta z potencjału tkwiącego w wymianie zdobytych doświadczeń z innymi uczestnikami.