Spada przestępczość w Polsce

2022-12-08

Przestępczość w naszym kraju jest w trendzie spadkowym i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miałaby się zmienić. W ostatnich latach nieznacznie rośnie przestępczość internetowa, ale jednocześnie spada pospolita przestępczość uliczna jak kradzieże i rozboje – mówił dr Paweł Ostaszewski w rozmowie z redaktorem Łukaszem Warzechą.

 

W trakcie rozmowy zaprezentowane zostały wyniki analiz prowadzonych w

Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości i publikowanych między innymi w „Atlas Przestępczości 6”, który ukazał nakładem Wydawnictwa IWS. – W ciągu 20 lat skala ogólnej przestępczości przeciwko mieniu sukcesywnie spada. W przypadku przestępstw przeciwko mieniu to spadek kilkukrotny, a jeśli chodzi kradzieże samochodów to mamy aż dziesięciokrotny spadek – mówił dr Paweł Ostaszewski, kierownik Sekcji Analiz Ekonomicznych Wymiaru Sprawiedliwości.

 

Według danych opublikowanych w Atlasie Przestępczości w 1999 roku w Polsce skradziono 95 tys. samochodów, a od roku 2018 kradzieże aut utrzymują się na stałym poziomie ok. 10 tys. aut rocznie. – Z drugiej strony w ostatnich latach wzrosła nam trochę przestępczość internetowa i oszustwa – tłumaczył kierownik Sekcji Analiz Ekonomicznych Wymiaru Sprawiedliwości.

 

Dr Paweł Ostaszewski wskazał, że nie wszystkie przestępstwa są w Polsce zgłaszane, co wynika z kolejnych badań i publikacji Wydawnictwa IWS pt. „Nękani, oszukiwani, hakowani. Nowe i tradycyjne wymiary wiktymizacji” .

 

Z badań prowadzonych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wynika, że około 50% wszystkich przestępstw w ogóle nie jest zgłaszanych. Kradzieże samochodów są zgłaszane praktycznie w 100%, ale już kradzieże rzeczy osobistych na poziomie 48%, a przestępczość internetowa jest zgłaszana organom ścigania tylko w 20%.

 

 

Czy bieda napędzi przestępczość? Dr Paweł Ostaszewski w „Rozmowie Niekontrolowanej” z red. Łukaszem Warzechą

 

qq online qq online qq online qq online