
Paweł Ostaszewski w wywiadzie o przestępczości dla PAP
– Przestępcy dużo więcej mogą obecnie „zarobić”, oszukując na Allegro, niż włamując się do mieszkań czy sklepów. Dlatego spada przestępczość „tradycyjna”, a rośnie ta internetowa – powiedział w rozmowie z PAP dr hab. Paweł Ostaszewski z IWS.

Współpraca IWS z notariuszami
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości zawarł porozumienie o współpracy z Krajową Radą Notarialną. – Działalność notariuszy wpisuje się w wymiar sprawiedliwości, ponieważ mogą oni podejmować czynności z zakresu tradycyjnie przypisywanego sądom – tłumaczy prof. Piotr Rylski, dyrektor IWS.

Sprawiedliwość naprawcza w Polsce – seminarium
„Sprawiedliwość naprawcza w Polsce” to tytuł seminarium zorganizowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości. W wydarzeniu uczestniczyli mediatorzy, prawnicy, sędziowie i przedstawiciele Służby Więziennej, która wdrażała pierwsze w Polsce mediacje po wyroku ze sprawcami osadzonymi w zakładach karnych.

O metodach badawczych IWS i “Podręczniku badacza” – konferencja
1 lipca 2025 r. w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości odbyła się konferencja naukowa „Jak żyć badać? Metody badań wymiaru sprawiedliwości”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 35-lecia IWS oraz w związku z pracami nad “Podręcznikiem badacza”.

Atlas przestępczości w Polsce 7
Nowa edycja Atlasu obejmuje analizę przestępczości w Polsce od 1970 do 2023 roku. To najobszerniejsze opracowanie tego typu w kraju. Z danych wynika jednoznacznie: Polska jest dziś znacznie bezpieczniejsza niż w przeszłości.

35 lat Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości
W tym roku Instytut Wymiaru Sprawiedliwości obchodzi 35-lecie swojej działalności. Z tej okazji prof. Piotr Rylski, dyrektor IWS, wskazuje kluczowe wydarzenia z naszej historii.