Finał I edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości

2021-03-30

30 marca 2021 r. odbył się finał I edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Impreza zorganizowana przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Sprawiedliwości została objęta patronatem rektora Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Olimpiada była skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych, by umożliwić im zdobycie szerszej wiedzy na temat prawa i zasad działania społeczeństwa obywatelskiego. Olimpiada cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród młodzieży.

 

Uczestnicy imprezy musieli wykazać się szerokim zasobem zainteresowań i wiadomości – od wiedzy na temat prawa karnego, postępowania administracyjnego, prawa cywilnego po prawo ustrojowe.

 

Finałowe zmagania zainaugurował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, który pogratulował najlepszym uczestnikom imprezy zakwalifikowania się do decydującego boju oraz demonstrowanej systematycznie chęci zdobywania coraz szerszej wiedzy prawnej połączonej z ogromnym zaangażowaniem.

 

Minister Romanowski podkreślił także, że od początku olimpiada cieszyła się ogromną popularnością wśród młodzieży, gdyż do I etapu zgłosiło się około 2500 uczniów z ponad 400 szkół.

 

To zainteresowanie świadczy o tym, że młode pokolenie chce zgłębiać prawniczą wiedzę, która umożliwia i ułatwia aktywny udział w życiu społecznym.

 

Zacięta rywalizacja uczestników olimpiady trwała do końca imprezy. Najlepsi uczniowie zademonstrowali godną podziwu wiedzę na temat polskiego prawa oraz pracy wymiaru sprawiedliwości. Po długich zmaganiach i odpowiedziach na pytania zadawane przez komisję konkursową wyłoniono 5 finalistów:

 

  • Damian Błaszka
  • Szymon Wincenciak
  • Aleksandra Majówka
  • Tymoteusz Goździk,
  • Kacper Nowicki

 

Zwycięzcą I edycji olimpiady został Damian Błaszka z Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni.

 

Dzięki patronatowi Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości wszyscy laureaci olimpiady zyskali możliwość rozpoczęcia kształcenia od nowego roku akademickiego na nowo uruchomionym kierunku „prawo” w tej warszawskiej uczelni.

 

qq online qq online qq online qq online