
Sprawiedliwość naprawcza w Polsce – seminarium
„Sprawiedliwość naprawcza w Polsce” to tytuł seminarium zorganizowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości. W wydarzeniu uczestniczyli mediatorzy, prawnicy, sędziowie i przedstawiciele Służby Więziennej, która wdrażała pierwsze w Polsce mediacje po wyroku ze sprawcami osadzonymi w zakładach karnych.

O metodach badawczych IWS i “Podręczniku badacza” – konferencja
1 lipca 2025 r. w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości odbyła się konferencja naukowa „Jak żyć badać? Metody badań wymiaru sprawiedliwości”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 35-lecia IWS oraz w związku z pracami nad “Podręcznikiem badacza”.

Atlas przestępczości w Polsce 7
Nowa edycja Atlasu obejmuje analizę przestępczości w Polsce od 1970 do 2023 roku. To najobszerniejsze opracowanie tego typu w kraju. Z danych wynika jednoznacznie: Polska jest dziś znacznie bezpieczniejsza niż w przeszłości.

35 lat Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości
W tym roku Instytut Wymiaru Sprawiedliwości obchodzi 35-lecie swojej działalności. Z tej okazji prof. Piotr Rylski, dyrektor IWS, wskazuje kluczowe wydarzenia z naszej historii.

Konkurs na najlepsze prace doktorską i habilitacyjną
Dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości ogłasza konkurs na najlepsze prace doktorską i habilitacyjną z zakresu nauk prawnych.

35 lat badań nad wymiarem sprawiedliwości – jubileuszowa konferencja IWS
1 lipca 2025 r. w siedzibie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości odbędzie się konferencja naukowa pt. „Jak żyć badać? Metody badań wymiaru sprawiedliwości”, organizowana w ramach obchodów 35-lecia działalności instytutu oraz w związku z pracami nad powstającym „Podręcznikiem badacza”.

Egzekucja sądowa bez klauzuli wykonalności?
10 czerwca 2025 r. odbyło się seminarium naukowe pt. „Podstawa egzekucji sądowej. Tradycja a postęp w prawie procesowym cywilnym. Kognicja sądów powszechnych”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości we współpracy z Ośrodkiem Naukowo-Szkoleniowym przy Krajowej Radzie Komorniczej.

Przestępstwo prania pieniędzy – konferencja
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zorganizował Konferencję Prawa Karnego Gospodarczego. Podczas wydarzenia pt. „Przestępstwo prania pieniędzy – mechanizmy, konsekwencje, przeciwdziałanie” zaprezentowano wyniki badań dotyczących różnych aspektów przestępczości gospodarczej.

„Patostreaming i patoinfluencing jako współczesne wyzwania dla prawa karnego i kryminologii” (publikacja)
O względnie nowych formach patologii społecznej, które funkcjonują dzięki rozwojowi technologii i różnorodnych narzędzi zdalnej komunikacji, można przeczytać w publikacji „Patostreaming i patoinfluencing jako współczesne wyzwania dla prawa karnego i kryminologii” wydanej przez Wydawnictwo IWS.

O sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości
29 maja 2025 roku w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Koncentracja faktów i dowodów oraz zarządzanie sprawami w postępowaniu cywilnym: doświadczenia i perspektywy”. Wydarzenie zgromadziło naukowców i praktyków z wielu państw europejskich.
Następna strona »