Publikacje monografii z badań naukowych Europy Środkowej
2024-08-19
Nakładem Wydawnictwa IWS ukazało się sześć monografii naukowych, które są zwieńczeniem prac Polish-Hungarian Research Platform 2022 oraz platformy badawczej naukowców z Polski, Chorwacji, Słowacji i Ukrainy. Anglojęzyczne publikacje dotyczą stosowania sztucznej inteligencji, prawnej ochrony osób starszych, mediacji oraz sądownictwa administracyjnego.
Publikacje monografii naukowych są zwieńczeniem międzynarodowych badań oraz dużym wkładem w debatę prawniczą zmieniającej się Europy. Powstały one w ramach projektu badawczego „Polsko-Węgierskiej Platformy Badawczej”, która była wspólnym projektem Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości oraz Instytutu Prawa Porównawczego im. Ferenca Mádla w Budapeszcie. Każdy zespół stworzony był z sześciu wybitnych przedstawicieli nauk prawnych zarówno teoretyków, jak i praktyków prawa. “Instytut Sprawiedliwości w Warszawie z dumą prezentuje zbiór prac naukowych pochodzących z Polsko-Węgierskiej Platformy Badawczej 2022, który zagłębia się w krytyczne aspekty współczesności. Projekt prezentuje dorobek naukowy badań nt. prawnych aspektów sztucznej inteligencji, reformy sądownictwa administracyjnego, ochronę prawną osób starszych oraz mediacje sądowe” – czytamy we wstępie do publikacji.
Badania przeprowadzone przy współpracy IWS nie ograniczają się jedynie do dziedzin akademickich, ale są próbą budowania mostów między teorią a praktyką prawa, których ostatecznym celem jest proponowanie zmian prawa. Projekt nie tylko wzbogaca teoretyczne podstawy prawa ale oferuje również postulaty de lege ferenda dla polskiego ustawodawcy. “Wierzymy, że ustalenia prezentowane w tej kolekcji będą dogłębnie stymulować dyskusje oraz stanowią cenne źródło wiedzy dla naukowców, decydentów i praktykujących prawników” – podkreśla kierownictwo IWS we wstępie do publikacji.
Obok polsko-węgierskich badań ukazały się także zbiorowe monografie zrealizowane w ramach projektów naukowych „Polsko-Chorwacka Platforma Badawcza”, „Polsko-Słowacka Platforma Badawcza” i „Polsko-Ukraińska Platforma Badawcza”, które Instytut Wymiaru Sprawiedliwości zrealizował w 2022 r.
“Kwestie takie jak prawne aspekty sztucznej inteligencji, reforma sądownictwa administracyjnego, ochrona prawna osób starszych i mediacja w postępowaniach sądowych są ważne dla współczesnych społeczeństw w XXI wieku. Sztuczna inteligencja i zmiany, jakie ze sobą niesie, wymagają reakcji ustawodawcy poprzez wprowadzenie mądrych i skutecznych rozwiązań prawnych. Także wymiar sprawiedliwości administracyjnej często dotyka spraw zwykłych ludzi. Dlatego postępowania sądów administracyjnych wymagają jasnych regulacji, umożliwiających im prowadzenie spraw w ramach skutecznego i sprawiedliwego procesu. Osoby starsze często są słabe, bezradne lub chore. Dlatego też naszym obowiązkiem jest ich ochrona i okazanie im należnej wdzięczności. Tak jak prawo chroni dzieci i kobiety w ciąży, tak samo powinno zwracać szczególną uwagę na ochronę osób starszych” – czytamy we wstępie do publikacji.
Autorzy z Polski, Chorwacji, Słowacji i Ukrainy sprawnie przeanalizowali wybrane przez siebie obszary badawcze, które wpisują się w podstawowe cele międzynarodowych projektów realizowanych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. “Wszystko to sprawia, że monografia naukowa jest przeznaczona dla prawodawców, sędziów, prokuratorów, adwokatów, pracowników naukowych, doktorantów, studentów i osób ogólnie zainteresowanych omawianą tematyką. Jest ona ciekawym źródłem wiedzy w zakresie prawnie ważnych zagadnień, które pobudzą do dalszych owocnych refleksji” – podkreśla kierownictwo IWS.
Monografie naukowe dostępne są bezpłatnie w ramach wolnego dostępu Wydawnictwa IWS.
https://wydawnictwo.iws.gov.pl/kategoria-produktu/wolny-dostep/