Najlepsze doktoraty i habilitacja z nauk prawnych
2024-12-04
W trakcie posiedzenia kapituły VI Edycji „Konkursu na najlepszą pracę doktorską i habilitacyjną z zakresu nauk prawnych” wyłoniono sześciu laureatów. – Posiedzenie kapituły to najważniejsza i merytoryczna część konkursu, bo właśnie dziś wybierzemy najlepsze prace doktorskie i habilitacyjne – mówił prof. Piotr Rylski, dyrektor IWS.
Celem konkursu ogłoszonego przez dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości jest zwiększanie zainteresowania środowiska akademickiego tematyką prawną. – Dla mnie to szczególna przyjemność i zaszczyt, bo pierwszy raz jestem tu w charakterze dyrektora IWS. W poprzednich latach byłem na posiedzeniach kapituły jako recenzent, a kilka lat wcześniej miałem także przyjemność być laureatem tego konkursu za najlepszą pracę habilitacyjną – mówił prof. Piotr Rylski.
Po przedłużeniu terminu zgłaszania prac konkursowych napłynęło ich bardzo dużo, bo aż 33 prace doktorskie i tylko jedna rozprawa habilitacyjna. – Ale ta praca habilitacyjna jest za to bardzo dobra. Czasem więc ważniejsza jest jakość, a nie ilość. jeśli chodzi o prace doktorskie, to cieszy mnie różnorodność tematów, bo mamy m. in. prawo upadłościowe, prawo pracy, czy prawo rzymskie – wskazał dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.
Przewodniczącą kapituły konkursu jest kierownik Wydawnictwa IWS dr Agnieszka Mikos-Sitek. – Dziękuję państwu za poświecony czas i wykonaną pracę, bo w tym roku nadesłanych prac konkursowych było bardzo dużo. Członkowie kapituły sporządzili prawie 70. recenzji naukowych – mówiła dr Agnieszka Mikos-Sitek.
W trakcie obrad kapituła w pierwszej kolejności zajęła się pracą habilitacyjną, która w dwóch recenzjach zdobyła aż 195 punktów na 200. Taką wysoką punktację zdobywali jedynie laureaci pierwszego miejsca w poprzednich edycjach konkursu. Dlatego tym razem kapituła jednogłośnie zdecydowała na przyznanie pierwszego miejsca za pracę habilitacyjną dr. hab. Konrada Burdziaka.
Następnie w głosowaniu tajnym kapituła wyłoniła 10 najlepszych doktoratów, które uzyskały największą ilość punktów od recenzentów. Z tych prac wyłoniono zdobywców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w konkursie IWS na najlepszą pracę doktorską. Poziom prac był tak wysoki i wyrównany, że kapituła konkursu zdecydowała się na przyznanie dwóch 1 miejsc ex aequo oraz dwóch 2 miejsc ex aequo.
Za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii habilitacja przewidziano nagrodę 6 tys. zł, a w kategorii doktorat 5 tys. – Autorzy nagrodzonych prac oprócz nagród pieniężnych, mają okazję opublikowania swoich doktoratów w Wydawnictwie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. W poprzednich edycjach naszego konkursu wielu autorów skorzystało z możliwości publikacji – tłumaczy dr Agnieszka Mikos-Sitek.
****
Wyniki obrad Kapituły „Konkursu na najlepszą pracę doktorską i habilitacyjną z zakresu nauk prawnych” 3 grudnia 2024 r.
Prace doktorskie:
1 miejsce ex aequo
dr Anna Świątek za pracę: „Dozór elektroniczny w polskim systemie prawa karnego”
dr Bartosz Sierakowski za pracę: „Zobowiązania masy upadłości”
2 miejsce ex aequo
dr Agnieszka Cybulska-Bienioszek za pracę: „Przygotowana likwidacja w postępowaniu upadłościowym”
dr Dominika Mróz za pracę: „Sytuacja prawna w rodzinie osoby z zaburzeniami psychicznymi”
3 miejsce
dr Przemysław Mogiełka za pracę: „Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym na tle ekonomicznej analizy prawa”
Wyróżnienie specjalne dyrektora IWS
dr Jolanta Drobot za pracę: „Szczególne przypadki wygaśnięcia stosunku pracy”
Prace habilitacyjne:
1 miejsce
dr hab. Konrad Burdziak za pracę: „Osoba niepoczytalna a prawnokarna norma sankcjonowana”