Wady i zalety prawa upadłościowego (zapowiedź)
2024-08-28
„Postępowanie upadłościowe w polskim systemie prawnym” – to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowej z udziałem teoretyków i praktyków prawa upadłościowego, która odbędzie się 9 września 2024 roku. Celem konferencji organizowanej przez IWS oraz Ministerstwo Sprawiedliwości jest analiza stanu polskiego systemu prawa upadłościowego po zmianach jakie nastąpiły od wejścia w życie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne 1 stycznia 2016 r.
Czy obraz funkcjonowania systemu prawa upadłościowego, w aktualnym kształcie, można uznać za optymalny? Czy zmiany powinny dotyczyć szczegółowych rozwiązań prawa materialnego, np. w zakresie kosztów postępowań, czy akcent powinien być raczej postawiony na zmiany instytucjonalne? Odpowiedzi m. in. na te pytania będą poszukiwać uczestnicy ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Z zagadnieniem tym zmierzą się przedstawiciele nauki od lat zajmujący się prawem upadłościowym, sędziowie z sądów upadłościowych, doradcy restrukturyzacyjni oraz pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości zajmujący się nadzorem administracyjnym nad doradcami restrukturyzacyjnymi.
W ostatnich latach wprowadzono nowe rozwiązania w zakresie upadłości konsumenckiej oraz jednego z postępowań restrukturyzacyjnych tj. postępowania o zatwierdzenie układu. Reformy te doprowadziły do ponadprzeciętnego wzrostu liczby tego typu postępowań. Co jednak istotne, nie pociągnęło to za sobą większych zmian organizacyjnych, nie licząc pełnej informatyzacji prowadzenia postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Nie zmieniono struktury sądów zajmujących się postępowaniami upadłościowymi i restrukturyzacyjnymi oraz nie wprowadzono samorządu zawodowego doradców restrukturyzacyjnych. Od 2020 zdecydowano się na wprowadzenie administracyjnego nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad doradcami restrukturyzacyjnymi, jako uzupełnienie nadzoru sądowego sprawowanego przez sędziów-komisarzy, co od początku rodziło kontrowersje w środowisku praktyków.
Publikacje medialne opisujące znaczące nieprawidłowości w dużych postępowaniach upadłościowych, które pojawiały się w ostatnich latach mogą wskazywać, że znów trzeba zastanowić się, gdzie tkwi przyczyna wciąż, jak się wydaje, złej oceny pracy doradców restrukturyzacyjnych i nadzorujących ją organów.