Wybitne prace naukowe w konkursie IWS (wideo)

2024-12-20

W Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości odbyła się uroczysta gala VI Edycji „Konkursu na najlepszą pracę doktorską i habilitacyjną z zakresu nauk prawnych”. W tym roku kapituła konkursu miała bardzo dużo pracy, bo poziom był bardzo wysoki. – To widać po wynikach konkursu, bo pierwszy raz w jego historii musieliśmy przyznać ex aequo dwa pierwsze miejsca oraz dwa drugie za najlepszą pracę doktorską – mówił dyrektor IWS prof. Piotr Rylski.

 

Co roku konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem środowiska naukowego z całej Polski. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba doktorów prawa, którzy zdecydowali się na konkursową rywalizację i ponowną ocenę ich prac przez kapitułę konkursu IWS. – Musieliśmy ocenić aż 33. rozprawy doktorskie z bardzo szerokiego zakresu różnych dziecin prawa. Są prace od prawa rzymskiego, karnego, kryminologii, przez prawo pracy, postępowanie cywilne, aż po nowe technologie – mówił w trakcie uroczystej gali rozdania nagród prof. Piotr Rylski, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

 

W trakcie powitania laureatów konkursu, ich promotorów, rodzin oraz członków kapituły konkursu dyrektor IWS mówił, że do tego konkursu ma szczególnie osobisty stosunek. – Ta ceremonia jest dla mnie szczególnym osobistym wydarzeniem, bo kilka lat temu w pierwszej edycji konkursu IWS sam odbierałem nagrodę za najlepszą rozprawę habilitacyjną w tej samej sali – wspominał prof. Piotr Rylski.

 

 

Celem konkursu ogłaszanego przez Dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości jest zwiększanie zainteresowania środowiska akademickiego tematyką prawną. W składzie kapituły IWS zasiadają wybitni profesorowie, sędziowie, adwokaci i teoretycy prawa.  – Bardzo dziękuję członkom kapituły za podjęcie się tego trudu, bo rekordowa liczba zgłoszonych prac sprawiła, że w tym roku musieli recenzować aż po 3-4 prace doktorskie, co nie jest łatwym zadaniem – mówił dyrektor IWS.

 

Posiedzenie kapituły „Konkursu na najlepszą pracę doktorską i habilitacyjną z zakresu nauk prawnych” odbyło się 3 grudnia 2024 roku. – Dziękuję państwu za poświecony czas i wykonaną pracę, bo w tym roku nadesłanych prac konkursowych było bardzo dużo. Członkowie kapituły sporządzili prawie 70. recenzji naukowych – mówiła dr Agnieszka Mikos-Sitek, przewodniczącą kapituły konkursu oraz kierownik Wydawnictwa IWS.

 

W trakcie obrad kapituła zajęła się jedyną pracą habilitacyjną, która w dwóch recenzjach zyskała prawie maksymalną ilość punktów. Taką wysoką punktację zdobywali jedynie laureaci pierwszego miejsca w poprzednich edycjach konkursu. Dlatego tym razem kapituła jednogłośnie zdecydowała na przyznanie pierwszego miejsca za pracę habilitacyjną dra hab. Konrada Burdziaka pt.  „Osoba niepoczytalna a prawnokarna norma sankcjonowana”. – Praca ta jest szczególnie ważna, bo choć problematyka niepoczytalności była wielokrotnie poruszana w literaturze prawa karnego, to jednak umieszczenie tego zagadnienia w kontekście weryfikacji zdolności osoby niepoczytalnej do przekroczenia prawnokarnej normy jest opracowaniem pionierskim w polskiej nauce. Członkowie kapituły wskazywali w czasie dyskusji, że ta praca habilitacyjna stanowi cenny wkład w rozwój nauki prawa karnego  – mówił w laudacji dr Mariusz Grabowski, sekretarz kapituły konkursu IWS.

 

W tym roku szczególnie ostra rywalizacja była w kategorii na najlepszą pracę doktorską. Spośród 33. doktoratów wyłoniono 5. najlepszych prac oraz przyznano jedno specjalne wyróżnienie dyrektora IWS. Pierwsze miejsce ex aequo otrzymała dr Anna Świątek za pracę pt. “Dozór elektroniczny w polskim systemie prawa karnego” oraz dr Bartosz Sierakowski za pracę pt. „Zobowiązania masy upadłości”. Laureatami drugiego miejsca ex aequo jest dr Agnieszka Cybulska-Bienioszek za pracę pt.  „Przygotowana likwidacja w postępowaniu upadłościowym” oraz dr Dominika Mróz za pracę pt. „Sytuacja prawna w rodzinie osoby z zaburzeniami psychicznymi”.  Trzecie miejsce na podium konkursu IWS przypadło w udziale doktorowi Przemysławowi Mogiełce za pracę pt. „Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym na tle ekonomicznej analizy prawa”. Pierwszy raz w historii konkursu dyrektor IWS przyznał wyróżnienie specjalne z dziedziny prawa pracy dla dr Jolanty Drobot za pracę pt. „Szczególne przypadki wygaśnięcia stosunku pracy”.

 

Za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii habilitacja przewidziano nagrodę 6 tys. zł, a w kategorii doktorat 5 tys. – Autorzy nagrodzonych prac oprócz nagród pieniężnych, mają okazję opublikowania swoich doktoratów w Wydawnictwie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. W poprzednich edycjach naszego konkursu wielu autorów skorzystało z możliwości publikacji – tłumaczyła  dr Agnieszka Mikos-Sitek.

 

VII edycja konkursu obędzie się w 2025 roku, gdy Instytut obchodzić będzie jubileusz 35-lecia. Dyrektor IWS planuje też wprowadzić zmiany w harmonogramie zgłaszania prac doktorskich i habilitacyjnych. – Rozważamy przeniesienie konkursu na pierwsze półrocze. Prawdopodobnie informacja o konkursie pojawi się nie na jesieni, a wczesną wiosną, by można było go rozstrzygnąć jeszcze przed wakacjami. Chcemy też by nasz konkurs stawał się coraz bardziej rozpoznawalny w świecie nauki  – mówił prof. Piotr Rylski.

 

qq online qq online qq online qq online